ВІДКРИТІ ОСВІТНІ РЕСУРСИ


ВІДКРИТІ ОСВІТНІ РЕСУРСИ (Open Educational Resources – OER) – загальна назва для усіх освітніх засобів, до яких є повністю відкритий доступ завдяки безкоштовній ліцензії або переведення їх у суспільне надбання та створення доступу до таких ресурсів за допомогою інформаційних та комунікаційних технологій.

/Files/images/bd/ресурсив.jpgВідкрита ліцензія відноситься до ліцензії, яка поважає права інтелектуальної власності власника авторських прав і надає дозволи, які надають громадськості права на доступ, повторне використання, перепрофілювання, адаптацію та повторне розповсюдження навчальних матеріалів.

Рекомендація щодо OER, прийнята Генеральною конференцією ЮНЕСКО на її 40-й сесії 25 листопада 2019 року, є першим міжнародним нормативним інструментом, який охоплює сферу відкритих ліцензованих освітніх матеріалів і технологій. Щоб підтримати виконання державами-членами Рекомендації, ЮНЕСКО створила Динамічну коаліцію OER. Вона має на меті підтримувати роботу в мережі та обмін інформацією для створення синергії навколо 5 сфер дії рекомендації: (i) розбудова потенціалу зацікавлених сторін для створення, доступу, повторного використання, адаптації та перерозподілу OER; (ii) розробка політики підтримки; (iii) заохочення інклюзивної та справедливої якості OER; (iv) сприяння створенню моделей стійкості для OER та (v) сприяння міжнародній співпраці.

В умовах цифрової трансформації та стрімкого переведення навчання на дистанційну і змішану форму саме OER визнаються університетами світу найбільш перспективними.

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА НУ «ЧЕРНІГІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА» підтримує політику відкритих освітніх ресурсів та пропонує своїм користувачам:

ВІДКРИТІ ЗНАННЯ В УНІВЕРСИТЕТАХ УКРАЇНИ: цикл вебінарів для спільнот закладів вищої освіти.

/Files/images/bd/OER.jpgМета вебінарів: відповідно до рішень/рекомендацій ЮНЕСКО та Євросоюзу довести можливість і необхідність долучення ЗВО України до формування екосистеми відкритих освітніх ресурсів (OER) в державі, зокрема для подолання кризи нестачі сучасного доступного освітнього контенту українською мовою та формування пулу безкоштовних, доступних, інклюзивних відкритих підручників для вищої освіти в період воєнного стану в державі. До участі у вебінарах запрошені визнані закордонні й вітчизняні викладачі, науковці, бібліотекарі, фахівці з авторського права та ІТ-технологій. З презентаціями спікерів вебінару “OER: ІНФОРМАЦІЙНА ПІДТРИМКА ОСВІТИ І НАУКИ В КРИЗОВИЙ ЧАС” можна ознайомитися тут.

ЦИФРОВІ СЕРВІСИ ДЛЯ ОСВІТИ УКРАЇНИ

/Files/images/bd/МОН сервіси.jpgВ умовах воєнного стану онлайн та змішане навчання особливо важливі для рівного доступу до освіти та безпеки його учасників. Команда МОН забезпечила безкоштовний доступ закладів освіти України до кращих світових цифрових ресурсів та інструментів.

Проєкт «Цифрові сервіси для освіти України» має на меті дати закладам освіти актуальну інформацію та поради щодо безкоштовних можливостей організації дистанційного та змішаного навчання.

Проєкт виконується МОН України за підтримки партнерів, що погодилися надати доступ до власних ресурсів безкоштовно, міжнародного фонду "Відродження", Європейського Союзу та компанії SoftServe.

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:

  • Колесникова Т. О., Щербатюк Т. Г. Відкрита освіта і відкриті освітні ресурси: підручники. [Video]. YouTube. 25 липня 2022.
  • Колесникова Т. О., Щербатюк Т. Г. Відкрита освіта і відкриті освітні ресурси: Оформлення цитувань та елементів вихідної інформації у відкритому підручнику як першоджерелі. [Video]. YouTube. 03 серпня 2023.
  • Колесникова Т. О., Щербатюк Т. Г. Відкрита освіта і відкриті освітні ресурси: Оформлення цитувань та елементів вихідної інформації в адаптованому чи реміксованому відкритому підручнику. [Video]. YouTube. 02 вересня 2023.
  • Щербатюк Т. Г., Колесникова Т. О. Відкрита освіта і відкриті освітні ресурси: ліцензії Creative Commons. [Video]. YouTube. 13 липня 2022.
  • CRUST. Відкриті підручники, відкриті навчальні посібники
  • CRUST. Постери (OER)
  • Бібліотека УДУНТ. Міжнародні відкриті освітні ресурси
Кiлькiсть переглядiв: 247

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.